21 Temmuz 2013 Pazar

Burs Başvuruları KYK Başvuruları Yurt Başvuruları 2013 2014

Ösym 2013 Yerleştirme Sonuçları yayınlandıktan hemen sonra Burs ve Yurt telaşı bizi saracak. Bu süreç nasıl ilerleyecek derseniz buyrun biraz bahsedelim.


Burs çıkma kriterleri ise biraz karışık ve sonucu tam olarak kestirilemeyen bir konu. Başvuru esnasında ailenin maddi geliri, okuyan kardeş sayısı vs gibi durumlar göz önüne alınıyor. Fakat sonuçların açıklanmasının ardından "Benim kardeşim okuyordu fakat bana burs çıkmadı." Ya da "Babam asgari ücretle çalıyor ama bana burs çıkmadı " gibi şikayetler çok fazla oluyor. Ancak şunu söyleyebiliriz ki öğrenim kredisi başvuru yapan hemen hemen herkese çıkıyor. Burada da önemli olan kısım üzerine ait herhangi bir mülk ya da mal (Araba vs) olmaması.

Başvurudan sonra ise KYK'nın sonuçları açıklama dönemi başlıyor. Gördünüz gibi sürekli bir yerlere başvuru yapmak ve bu başvuru sonuçlarını açıklanmasını beklemekle hayatınız geçiyor. Buna alışmalısınız.

Yurt sonuçları kısa sürede açıklanıyor. Çünkü Ağustos içerisinde kayıt yaptırıp, Eylül ayı içerisinde öğrenimine başlayacak öğrenciler için aciliyeti yüksek bir konu.

Burs sonuçlarının açıklanması ise Kasım ayı sonunu bulabilir. Eğer burs veya öğrenim kredisi kazandıysanız ilk bursunuzu Ocak ayından itibaren almaya başlayacaksınız. Bu konu altında yorum atıp sorularınızı sorabilirsiniz.

19 Temmuz 2013 Cuma

LYS Şampiyonları Ödülü Kaptılar


2013 LYS'de Türkiye genelinde dereceye giren öğrencilere ödül yağmuru yağıyor.2013 LYS Yerleştirme Sonuçları öncesinde Türkiye birincilerine erken ödül geldi. İzmir Valiliği LYS Tercih Sonuçları öncesinde sınavda Türkiye genelinde ilk 10'a giren öğrencileri altın vererek ödüllendirdi.

Öğrencileri yakaladıkları başarılar nedeniyle tek tek tebrik eden İzmir Valisi Mustafa Toprak, öğrencilerin bu başarısında ailelerin de büyük katkısı olduğunu vurgulayarak, onlara da teşekkür ettiğini ifade etti. Öğrencilerle birlikte fotoğraf çektiren vali, bu türdeki başarıların gelecek kuşaklar adına umut verici olduğunun altını çizerek, gelecekte Türkiye'nin bu başarılı gençler sayesinde ileri noktalara gideceğini söyledi,

LYS Tercih Sonuçları İçin Geri Sayım Başladı

Üniversite adaylarının merakla beklediği 2013 LYS Yerleştirme Sonuçları için artık geri sayım başladı diyebiliriz. 18 Temmuz günü tercih sürecinin bitmesiyle birlikte, öğrenciler yaptıkları tercihlerin sonuçlarını bekleyecekler. Tercih sonuçlarının ise Temmuz ayının son haftası içinde açıklanması bekleniyor. 

LYS YERLEŞTİRME SONUÇLARI İÇİN KRİTİK HAFTA

Lise döneminden itibaren gerek okul, gerekse de dersanelerle gelecekteki mesleklerini belirleyecek olan sınav için hazırlanan yüz binlerce öğrenci için dönüm noktası niteliğindeki2013 LYS yerleştirme Sonuçları yakın bir tarihte açıklanacak. ÖSYM Başkanı Ali Demir'in ifadesine göre LYS yerleştirme sonuçları Temmuz ayının son haftasında açıklanacak. 

TEMMUZ'UN SON HAFTASI AÇIKLANABİLİR
Sonuçların açıklanacağı tarihle alakalı net bir açıklama yapılmasa da, Ali Demir'in Temmuz ayının son haftası açıklamayı düşünüyoruz sözlerini hatırlatmak gerek. Yarın tercih sürecinin de bitmesiyle, yerleştirme sonuçları için net bir tarih verileceğini tahmin ediyoruz.

2013 LYS Tercih Sonuçları

2013 LYS Tercih Sonuçlarının, ÖSYM'den alınan bilgilere göre Temmuz ayının son haftasına kadar açıklanması bekleniliyor. Tercih işlemlerinin gerçekleştirileceği 8  - 18 Temmuz 2013 tarihinden sonra 2013 LYS Tercih Sonuçları açıklanacak.

ÖSYM Başkanı Ali Demir yaptığı basın açıklamasında LYS Tercihleri ve tercih süreçleri hakkında basın mensuplarını ve öğrencileri bilgilendirecek önemli açıklamalarda bulundu. Demir, yaptığı açıklamada 2013 LYS Tercihlerinin 08 - 18 Temmuz 2013 tarihleri arasında gerçekleştirileceğini ifade ederek, tercih sonuçlarının ise Temmuz ayının son haftasına kadar açıklamak için çalışmalar yaptıklarını ifade etti.
2013 LYS TERCİH SONUÇLARI
Demir ayrıca tercih sonuçlarının açıklanmasından sonraki üniversitelere kayıt işlemlerinin ise 12 Ağustos - 16 Ağustos 2013 tarihleri arasında yapılacağını söyledi. Ek kontenjan kayıtlarının ise 28 Ağustos - 2 Eylül tarihleri arasında yapılacağını belirtti. 

2013 LYS Tercih Sonuçları, her yıl olduğu gibi sayıları milyonları bulan üniversite adaylarının, bundan sonraki hayatlarını etkileyecek en önemli dönemeçlerden birisi olacak. Yüzbinlerce öğrenci, hayatlarının geri kalan kısmını belirleyecek olan, meslek seçimlerindeki artık geri dönüşü olmayan bu yolda ilk adımı atmış olacaklar.  

Tabi ki bu konuda en az öğrenciler kadar heyecanlı olan bir başka kesim ise aileler. Çocuklarının artık üniversite çağına gelmiş birer yetişkin olarak gören aileler, her ne olursa olsun kaygılarını ve endişelerine bir son veremiyorlar. Çocukları için en uygun ve en iyi bölümü, üniversiteyi isteyen aileler, bazen çocuklarıyla ters düşmüş olabiliyorlar. Fakat unutulmamalı ki, artık birer yetişkin birey olan bu gençler, kendi hayatlarına yön verebilecek kapasiteye ve olgunluğa sahiptir. Lütfen aileler olarak, evlatlarımızın geleceklerini etkileyecek bu önemli kararlarda despotça yaklaşımlardan uzak durarak, çocuklarımızın istek, duygu ve düşüncelerinin ön planda olduğu bir tercih süreci maratonu yaşayalım. Bundan önceki örneklerde görüyoruz ki, aile zoru ve baskısıyla istemediği bir bölüm ve üniversitede okumaya çalışan öğrenciler, büyük bir başarısızlıkla hayal kırıklığı yaşıyorlar. Bu durumdaki öğrenci ise en büyük suçlamayı kendi iradesi dışında kendisini istemediği bir bölüme yönlendiren ailesine yöneltiyor. Bu tarz ve benzeri durumlarla karşılaşmamak için, daha önce de belirttiğimiz gibi çocuklarımıza güvenerek, onların kendilerini en iyi hissedebileceği, en iyi şekilde ifade edip, kariyerlerini sürdürecekleri bölümlerde, öncelikli olarak onlara danışalım. Umuyoruz ki 2013 LYS Tercih Sonuçları hem öğrencileri, hem de aileleri mutlu eder. 

Yazının başında belirttiğimiz gibi 2013 LYS Tercih Sonuçları ÖSYM başkanı Ali Demir'in açıklamalarına göre Temmuz ayının son haftasında açıklanacak. Bu süreç içerisinde heyecanlı öğrencilerimize her ne olursa olsun, çıkacak sonuçların kendilerinden daha fazla değerli olmadığını hatırlatalım. Her ne kadar, büyük emek verip, aylarca bu sınava çalışarak iyi bir bölüm ve üniversite hayali kurmuş olursanız olun, sınav sonuçları ve tercih sonuçlarının asla sizi üzmesine izin vermeyin. Unutmayın ki 3 saatlik hiçbir sınav sizin aylarca verdiğiniz emeği ölçmeye yetmez. Hepimiz biliyoruz o 3 saat içerisinde kişi istediği günde olmayabilir, morali bozuk veya kendisini iyi hissetmeyebilir. Hiçbir sınav sizden daha değerli ve üstün değil. 

LYS Tercih Sonuçları Açıklandı mı?

Eminiz ki yüz binlerce öğrencinin aklındaki tek soru şu an için bu. 18 Temmuz 2013 tarihi itibari ile 2013 LYS Tercih Sonuçları henüz açıklanmış değil. ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre zaten sonuçların Temmuz'da açıklanacağı daha önce belirtilmişti.
ÖSYM bu yıl geçmiş yıllara nazaran biraz daha hızlı davranarak sonuçların Ağustos ayına sarkmadan Temmuz ayının sonunda açıklanacağını duyurdu. Hatırlanacağı gibi geçmiş yıllarda tercih sonuçları genellikle Ağustos ayında açıklanıyordu.

Sınav heyecanının bitmesinin ardından tercih sürecine giren öğrenciler tercihlerini de bitirerek bu sefer yerleştirme sonuçlarının açıklan stresi içerisine girdiler. Yüz binlerce öğrenci için şu an itibariyle tek soru sonuçların ne zaman açıklanacağı sorusu.

2013 Lys Sonuçları Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Ösym Tercih

2013 Lys tercih sonuçları ne zaman açıklanacak ? Lystercih sonuçları 2013LYS tercih süresi tamamlandıktan sonra en kısa sürede yerleştirme sonuçları kamuoyunun bilgisine sunulacaktır. 

Temmuz 2013 tarihinde başlayan 2013-ÖSYS tercih işlemleri 18 Temmuz2013 tarihinde sona erecektir. Bugüne kadar toplam 107.500 aday tercihişlemlerini gerçekleştirmiştirTercih süresi tamamlandıktan sonra en kısa süredeyerleştirme sonuçları kamuoyunun bilgisine sunulacaktır

Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasında sonra belirtilen tarihlerde adaylaryerleştirildikleri Üniversitelere kayıtlarını yaptıracaklardır. 2013 Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarının ÖSYM tarafından kısa sürede açıklanması nedeniyle 12-20 Ağustos 2013 olarak belirlenen 2013-2014 Öğretim Yılı Yükseköğretim Programlarına Kayıt TarihleriYükseköğretim Yürütme Kurulu’nun kararıyla 2-6 Eylül 2013 olarak yeniden belirlenmiştir. 

Yorumlarda anlık olarak bildirilecektir.